Powidoki, surrealistyczne zapisy chwili, czyli prace plastyczne gimnazjalistów i licealistów z Poznania zostały zaprezentowane na wystawie w Galerii pod Arkadami Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 w środowy wieczór, 25 marca. Na siedemnastu dużych planszach zawisły grafiki, fotografie i kolorowe pastele, prace uczniów, którzy zdecydowali się wziąć udział w konkursie. Współorganizatorem konkursu był Młodzieżowy Dom Kultury nr 2.


Surrealizm
W znaku nieskończoności mężczyzna i kobieta – półnadzy, z przepaskami na biodrach nawiązują do biblijnych przedstawień Adama i Ewy. Znak nieskończoności tworzą splecione postacie, nagie, schematyczne jak u Hieronima Boscha. Obraz o cielesności, o przemijaniu, o powtarzalnym rytmie ludzkiej egzystencji. Pierwsze miejsce.
– Dość długo zastanawiałam się nad tematem pracy, ale już wcześniej myślałam nad motywem nieskończoności żywota ludzkiego – mówi Kinga Dańczak, laureatka pierwszego miejsca w konkursie „Powidoki – surrealistyczny zapis chwili”. – Informacja o konkursie zmotywowała mnie do tego, by wreszcie podjąć ten temat.
Powidoki
Na zielonym tle trzy kule – jakby kulistość gałki ocznej rozszczepionej pod wpływem ostrego światła lub obraz, jaki rysuje się pod powiekami, gdy zamykamy oczy, by nie raziło nas słońce. Abstrakcja wykonana z zegarmistrzowską precyzją, efektami trójwymiarowymi. Drugie miejsce.
Kolor
Mozaikowe zwierzę na czterech kończynach pochylające się z gracją nad zachodzącym słońcem, - żyrafa czy inny ssak? Żółć, wściekły pomarańcz, czerwień i od początku. Malowniczość i wdzięk bijące z obrazu, uwydatnione nawet zwykłymi konturami zgrabnego ciała zwierzęcia. Widok wytworny, kolorowy, ale nie przesłodzony, wręcz przeciwnie: wykwintny. Trzecie miejsce.
Oprócz tego inne wyszukane prace, wszystkie na wysokim poziomie, o czym świadczy ilość wyróżnień. Są tu błękitne przestworza płynnie przechodzące w wodny krajobraz, w którym cieniem spadochroniarza odbija się samolot; są oczy kota zestawione z trzema przypadkowymi rzeczownikami tworząc dadaistyczną… harmonię; kolorowe feniksy, żółty i fioletowy, rozpościerające swoje skrzydła na płaszczyźnie obrazu; czy aparat fotograficzny, z ludzkim okiem zamiast migawki, rejestrującym każdy najmniejszy szczegół otoczenia…
– Cieszę się, że młodzi ludzie maja kolejny konkurs, gdzie mogą spróbować swych sił– podsumowuje wernisaż pani dyrektor, Hanna Konieczna. Wystawa potrwa do 15 kwietnia, Galeria pod Arkadami serdecznie zaprasza.
                                    Marta Szamańska
                                    Uczennica II LO w Poznaniu
                                    uczestniczka warsztatów KLIK_ART w MDK1

 

Fotorelacja z otwarcia wystawy prac konkursowych "Powidoki 2015".