W dniach 21-23 maja br. w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Lądzie odbył się drugi etap VII Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Regionie "Moja Wielkopolska", połączony z warsztatami przyrodniczo-krajoznawczymi.

Konkurs został zorganizowany przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, Młodzieżowy Dom Kultury Nr 1 w Poznaniu, Zespół Szkół Odzieżowych im. Władysława Reymonta w Poznaniu oraz Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Poznaniu. Celem konkursu było propagowanie wśród młodzieży gimnazjalnej województwa wielkopolskiego wiedzy na temat historii, kultury oraz środowiska przyrodniczego Wielkopolski, a także pobudzanie zainteresowania „małą ojczyzną”. Do drugiego etapu zakwalifikowano 21 uczestników, którzy w nagrodę wraz z opiekunami zostali zaproszeni do udziału w trzydniowych zajęciach w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Lądzie.

Pierwszego dnia pobytu zadaniem uczestników konkursu było prezentacja uprzednio przygotowanego projektu jednodniowej wycieczki szkolnej, której tematem przewodnim są legendy, podania lub niezwykłe historie. Trasa wycieczki powinna obejmować jedną lub kilka form ochrony przyrody z terenu Wielkopolski (np. park krajobrazowy, park narodowy, rezerwat przyrody, obszar Natura 2000 itp.). Prezentacje oceniało jury, w którego składzie znaleźli się pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu, Wielkopolskiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu oraz Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego. Ostatecznie przyznano następujące nagrody i wyróżnienia:

1. miejsce – Katarzyna Kretschmer - Zespół Szkół w Kąkolewie
2. miejsce – Monika Gaszyńska - Zespół Szkół w Smogulcu
3. miejsce – Agata Kretschmer - Zespół Szkół w Kąkolewie
wyróżnienie: Katarzyna Chmielewska - Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Słupcy
wyróżnienie: Karolina Jabłońska - Gimnazjum w Brzezinach
wyróżnienie: Dominik Kmiecik - Gimnazjum im. Jana Pawła II w Starych Oborzyskach

Po zakończeniu całodziennej konkursowej sesji prezentacyjnej (w tym roku znakiem rozpoznawczym było kilka efektownych przebrań uczestników) 21 maja wieczorem przyszła pora na zajęcia integracyjne tematycznie nawiązujące do świata przyrody, ale poprowadzone w bardziej swobodnej formie. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród, wśród których znalazły się elementy sprzętu turystycznego oraz publikacje) odbyło się 22 maja w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Lądzie.

Po zakończeniu uroczystości uczestnicy konkursu wraz z opiekunami udali się na wycieczkę krajoznawczą w rejon Powidzkiego Parku Krajobrazowego. Pierwszy przystanek miał miejsce w Izbie Pamięci Wsi, Młynarstwa i Rolnictwa w Budzisławiu Kościelnym, gdzie zwiedzano odrestaurowany zabytkowy wiatrak "Szczepan". Następny postój zaplanowano w Powidzu, gdzie uczestnicy warsztatów podzieleni na kilkuosobowe zespoły zmierzyli się z grą terenową – questem „Do Powidza po rozum”. Ostatecznie, z mniejszymi lub większymi problemami, wszystkim udało się przejść całą trasę. Nagrodą była dobra zabawa zwieńczona odnalezieniem symbolicznego skarbu i czasem wolnym, który spędzano w urokliwej scenerii nad Jeziorem Powidzkim. Po wzmocnieniu sił grupa udała się do miejscowości Korwin koło Słupcy, gdzie mieści się Rycerska Stanica. Tam można było poznać nieco bliżej tajemnice grodów, obejrzeć, a nawet przymierzyć elementy średniowiecznej zbroi i broni, a także spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku, rzucie włócznią i toporem. Wiele radości przyniosła także prezentacja kilku hodowanych w stanicy koni. Na zakończenie gospodarz obiektu przedstawił dawny sposób krzesania ognia na hubkę.

W trakcie warsztatów w Lądzie nie mogło zabraknąć zwiedzania zabytkowego pocysterskiego opactwa w Lądzie. Takie zwiedzanie pod kierunkiem kleryka Jury pochodzącego z Białorusi odbyło się ostatniego dnia pobytu. Później przyszedł czas na tradycyjną wycieczkę pieszą - tym razem grupa wykorzystała fragment ścieżki dydaktycznej "Ląd-Lądek" docierając do grodziska na Rydlowej Górze.

Trzydniowe warsztaty upłynęły bardzo szybko. Mamy nadzieję, że uczestnicy konkursu i ich opiekunowie będą dobrze wspominać pobyt w Lądzie. Już dziś zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu w przyszłym roku!