Sobotnie przedpołudnie. Dla większości uczniów jest to moment, w którym odsypiają cały tydzień ciężkiej pracy, ewentualnie sprzątają swoje pokoje. Ale jest taka grupa młodych ludzi, która wykorzystuje ten czas na rozwijanie swojej wiedzy o Poznaniu, realizowanie ciekawych projektów i wcielanie w życie swoich kreatywnych pomysłów.

Ta grupa to członkowie Klubu Młodego Poznaniaka, działającego w naszym MDKu. Na spotkania Klubu przychodzą dzieci i młodzież w wieku od 9 do 15 lat. Uczestnicy tych zajęć doskonale wiedzą, że ich miasto i jego najbliższa okolica kryje w sobie wiele niezbadanych zakątków. Choć i tak wiele już zbadali. Na wycieczki po Poznaniu członkowie Klubu wyruszają w dwie soboty każdego miesiąca w godzinach 10:45-14:00. Poznawanie miasta ma czasami formę tradycyjnego zwiedzania z przewodnikiem. Uczestnicy zajęć wiedzą jednak, że tajniki miasta można zgłębiać na wiele różnych sposobów. Właśnie dlatego młodzież podczas wspólnych spacerów i wypraw, chętnie sięga po gry miejskie, questy i bierze udział w rozmaitych wydarzeniach organizowanych w Poznaniu.

- Rodzice często zwracają uwagę na to, że ich dzieci, uczestniczące w zajęciach Klubu Młodego Poznaniaka, świetnie orientują się w przestrzeni naszego miasta. Znają nazwy ulic, legendy, także te mniej popularne. Rozpoznają zabytki – wiedzą, że Poznań to nie tylko Stary Rynek i Ostrów Tumski - mówi Anna Basińska, opiekun Klubu.

W tym roku Klub Młodego Poznaniaka zaangażuje się w ciekawy projekt filmowy. Co ważne, nie jest on narzucony przez nauczycieli – wynika z prawdziwych zainteresowań uczestników Klubu.

- W czasie półkolonii letnich w naszym MDK-u, na prośbę dzieci, nakręciliśmy krótki film o Powstaniu Warszawskim. Dzieci napisały scenariusz, organizowały próby, przygotowywały rekwizyty i stroje. Były bardzo zadowolone ze swojej pracy, jednak wszyscy czuliśmy, że przy większej ilości czasu, mogłoby powstać coś jeszcze lepszego – tłumaczy Anna Basińska.

Właśnie dlatego w tym roku szkolnym chętni członkowie Klubu Młodego Poznaniaka nakręcą film dokumentalny o historii Młodzieżowego Domu Kultury nr 1, na terenie którego odbywają się zajęcia. Uczestnicy sami zgromadzą materiały, wycinki z gazet, wspomnienia, informacje z kronik i na ich podstawie stworzą scenariusz filmu. Będą jednocześnie aktorami i reżyserami całego przedsięwzięcia, dlatego wezmą też udział w warsztatach z emisji głosu i nauczą się obsługiwać kamerę. Uroczysta premiera filmu ma odbyć się w czerwcu 2016 roku.

- Celem projektu jest oczywiście poznanie placówki, w której się spotykamy. Ale nie tylko. Praca nad filmem wymaga przecież cierpliwości i umiejętności współdziałania młodych twórców – mówi opiekun Klubu.

Choć pierwsza wycieczka i pierwsze warsztaty filmowe już się odbyły, Klub wciąż jest otwarty na nowych uczestników w wieku od 9 do 15 roku życia. Wszyscy chętni mogą brać udział zarówno w spacerach po Poznaniu jak i w projekcie, lub wybrać jedną interesującą ich aktywność.

Szczegółowych informacji udziela Anna Basińska (tel. 507 514 110, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.).